Ventilācijas sistēmu nepieciešamība ēkās

Atbildēsim uz jums interesējošiem jautājumiem. Rakstiet junekaveikals@inbox.lv

 

 Lai cilvēki varētu komfortabli justies, mājokļos nepieciešams nodrošināt labu ventilāciju.


Ventilācija ir salīdzinoši vienkārša un ikdienišķā lieta, par ko pirmajā mirklī pat neiedomājamies - svaigs gaiss un patīkams mikroklimats telpās, tas savā ziņā šķiet pat pašsaprotami. Tomēr, ja vēlaties, lai namā būtu tiešām patīkams gaiss, der padomāt, par ērtas, kvalitatīvas un efektīvas ventilācijas sistēmas izveidi.

Ventilācijas sistēmas montē atbilstoši tehniskajam projektam, un ievērojot atbilstošos standartus. Parasti ventilācijas sistēmas aprīko ar automātiskās vadības, elektrokomutācijas un elektriskās piedziņas iekārtām.

Nodrošinot minimālus siltuma zudumus, mājas tiek kārtīgi izolētas, un netiek atstāti ceļi dabīgai gaisa pieplūdei. Tomēr gaisa pieplūde (dabīgā vai mehāniskā) un ventilācija telpās ir ļoti nepieciešama šādu apsvērumu dēļ:

 • nodrošināt gaisa apmaiņu telpās un pastāvīgu svaiga gaisa pieplūdi,
 • palīdz arī regulēt temperatūru telpās,
 • telpu relatīvā un faktiskā gaisa mitruma regulēšanu,
 • oglekļa dioksīda un dažādu nevēlamu smaku izvadīšanu
 • ietekmē apkures sistēmas darbību, nosaka pieplūstošā āra gaisa kvalitāti, mehānisko gaisa nosūces iekārtu, piemēram, virtuves tvaika nosūcēju, WC/vannas istabas u.c. nosūces ventilatoru efektīvai darbībai nepieciešams kompensācijas gaiss, tas nozīmē - cik kubikmetru gaisa tie izvada no telpām, tikpat lielam gaisa daudzumam ir jāieplūst atpakaļ. Arī kamīni, krāsniņas, gāzes plītis dedzina skābekli.
 • ietekmē ēkas norobežojošo konstrukciju un apdares materiālu ilgmūžību, mazinot mitruma uzkrāšanos telpās, kas var bojāt konstrukcijas.

Nepietiekama gaisa pieplūde telpā rada:

 • telpās esošie gaisa ventilatori ir neefektīvi, gaiss telpās ir sasmacis un "smags";
 • caurvējš pa durvju, logu un citām spraugām;
 • grūti veras durvis - telpa darbojas kā vilkmes kambaris, kur kompensācijai nepieciešamais gaiss tiek sūknēts telpā caur mazām spraugām, bet maksimālās caurplūdes iespējas ir mazākas nekā nepieciešams;
 • Kompensācijas gaisa vilkme rada pretvilkmi skurstenī, daļa dūmu no kamīna vai krāsns plūst telpā, un arī pati malkas degšana ir sliktāka nekā varētu vēlēties, jo degšanas procesā nepieciešams skābeklis (tajos gadījumos, ja zem kurtuves nav izbūvēts svaigā gaisa pievads);
 • arī biežāku slimošanu, miegainību, žāvāšanos, veicina dažādu nevēlamu smaržu izplatīšanos u.tml. No cilvēku veselības viedokļa īpaši aktuāla gaisa apmaiņa ir ziemā, kad telpās esošais gaiss apkures rezultātā kļūst ļoti sauss.

Ventilāciju telpās var nodrošināt ar dabīgo vai mehānisko vai piespiedu gaisa pieplūdi.

Dabīgās gaisa pieplūdes veidi:

 • manuāli regulējamie gaisa pieplūdes komplekti, kas sastāv no āra restes, plastmasas gaisa vadiem, telpā dekoratīvā daļa ar rupjo filtru un mehāniski regulējošo vārstu;
 • komplekti ar pašregulējošo termostata vārstu, kas, atkarībā no āra temperatūras, vārstu vai nu atver vai aizver, arī ar filtru;
 • komplekts, kas pieslēdzas pie konvekcijas radiatoriem, arī aprīkoti ar vārstu un filtru;
 • loga rāmī montējams dabīgās pieplūdes komplekts, kas paredzēts uzstādīšanai gan koka, gan plastmasas un alumīnija loga rāmjos. Parasti sastāv no āra restes un vārstu.

Mehāniskā jeb piespiedu ventilācijas gadījumā gaisa apmaiņas procesu kontrolē sadzīves ventilatori. Ventilatoru izvēle būvmateriālu veikalos un pie specializētajiem tirgotājiem ir ļoti plaša- pieejami dažādiem izvada lielumiem piemēroti ventilatori, ar dažādas jaudas motoriem, ar mitruma sensoriem, automātiski un manuāli darbināmi u.t.t.

Ventilācijas sistēmas redzamajā daļā parasti paliek tikai ventilatora ārējā daļa, ko visbiežāk sedz restītes vai žalūziju tipa noslēdzoša fasāde, ventilācijas šahtas un caurules tiek paslēptas zem griestiem.

Ventilācijas gaisvadu veidi:

 • Cietie gaisavadi var būt ražoti no cinkotā skārda, nerūsējošā tērauda, plastmasas, poliuretāna u.c. Tiek izmantoti vietās kur ir ķīmiska vide, paaugstināts mitruma un temperatūras līmenis, vai augstas higiēnas prasības (piem. komerciālajās virtuvēs).
 • Lokanie ventilācijas gaisvadi tiek izmantoti pārsvarā, lai pievienotu pie maģistrālajiem gaisavadiem difuzorus, restes vai gaisa sadalītājus, kā arī vietās, kur cietā gaisvada uzstādīšana ir ļoti sarežģīta, vai pat neiespējama, kā arī nelielu sadzīves ventilācijas vai gaisa apsildes sistēmu izveidei. Šie gaisvadi ir izstrādāti atbilstoši ugunsdrošības normatīviem un ugunsgrēka gadījumā tie neizdala toksiskas gāzes.

Dabīgās ventilācijas priekšrocības:

 • pasargā no caurvēja rašanās, jo nodrošina pareizu gaisa padevi telpās;
 • uzstādīšana neprasa īpašas zināšanas, tie ir uzstādāmi pašu spēkiem, vadoties pēc montāžas instrukcijas.

Atbildēsim uz jums interesējošiem jautājumiem. Rakstiet junekaveikals@inbox.lv

← Atpakaļ